Motorlu Perdeler Nasıl çalışır, Avantajları

Perde Trendleri için Yeni Dekorasyon Tasarımları 2020-2021

Perde sistemlerini uzaktan kumandayla aktifleştirilen bir motor sistemiyle daha kolay kullanılır bir hâle getirmek mümkün. Büyük bir kullanım kolaylığı sağlayan motorlu perde çeşitleri, son yıllarda birçok yerde tercih ediliyor. Genellikle stor perde ve jaluzi modellerine göre uyarlanan bu sistemler, standart perdelere de uyarlanabiliyor. Motorlu perdelerin sağladığı tek avantajın uzaktan kontrol imkânı olmadığını belirtmekte fayda var.

Motorlu Perdeler Nasıl Çalışır?

Motorlu perdelerde özel bir korniş veya stor sistemi bulunur. Genellikle uzaktan kumandayla aktifleştirilmekle birlikte, bazı sistemlerde buton veya akıllı telefon senkronizasyonu da kullanılmaktadır. Perde profiline takılan motor, aldığı komuta göre hareket sağlayarak, perdeyi açıp kapatır. Jaluzi ve zebra perde modellerinde, uzaktan kumanda komutlarıyla içeri giren ışığı ayarlamak da mümkündür.

Motorlu Perdelerin Avantajları Nelerdir?

Kolay bir kullanıma sahip motorlu perde modelleri tek bir tuş ile aktifleştirilebilir. Özellikle akıllı ev sistemlerinde, tek bir tuş ile evdeki bütün perdeleri aynı anda açmak, kapatmak veya farklı odalardaki perdelerin açılıp kapanma durumunu bir dakika içinde ayarlamak mümkün olabilmektedir. Diğer yandan, bu sistemlerde içeri girecek güneş ışığının oranı da kolaylıkla ayarlanabilmektedir. Rahat ve kolay bir kullanıma sahip olan bu perdeler, hem evlerde hem de kurumsal alanlarda kullanılabilir.

Motorlu perdelerin bakımı ve temizliği de diğer modellere göre çok daha kolaydır. Belli bir mekanizma üzerinde hareket ettikleri için, diğer modeller kadar kirlenmedikleri bilinmektedir. Ayrıca, motorlu perde ünitesi tavana veya duvara kolaylıkla monte edilerek kullanılabilir. Ortamın büyüklüğüne, pencerelerin uzunluğuna ve genişliğine göre bir tasarım yapılabildiği için motorlu perdeler her ortamda kullanılabilmektedir.

Motorlu Perdelerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Motorlu perdeler günümüzde ev, ofis ve kafeteryalarda oldukça tercih ediliyor. Kolay kirlenmedikleri için, kafeterya gibi insan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde sıklıkla kullanıldıklarını görmekteyiz. Ayrıca villalarda ve yüzölçümü büyük olan evlerde ciddi bir kolaylık sağladıkları da biliniyor. Bununla birlikte, içeri giren ışığı ayarlamayı mümkün kıldıklarının düşününce, fotoğraf stüdyolarında kullanmak için de uygun olduklarını söyleyebiliriz. Dolayısıyla motorlu perde kullanım alanları oldukça geniş bir alanı kapsıyor.